TSUE wydał wyrok ws. Lassana Diarry. Nowe prawo Bosmana?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie trwającego od blisko dekady sporu między Lassaną Diarrą a Lokomotiwem Moskwa. TSUE stwierdził, że obowiązujące przepisy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) dotyczące transferów piłkarzy są niezgodne z prawem UE. W wyroku uwypuklono ograniczenie swobody przemieszczania się. Ponieważ jest to skomplikowana kwestia, o wyjaśnienie poprosiliśmy ekspertów od prawa sportowego.
Bartłomiej Najtkowski, SportMarketing.pl: Proszę o wyjaśnienie, czy jest to sprawa bez precedensu, co sprawia, że jest przełomem w piłce nożnej (jeśli nim jest – tego nie rozstrzygam, nie będąc w tej materii ekspertem, niemniej takie głosy często się pojawiają)?
Dariusz Laszczyk, radca prawny, który wspiera prawnie szkółki i kluby piłkarskie, trenerów, zawodników i rodziców młodych zawodników oraz agentów piłkarskich: – Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, że TSUE nie zanegował całego systemu transferowego w piłce nożnej jako takiego, co często pojawia się w komentarzach. Najnowszy wyrok TSUE zakwestionował przepisy FIFA dotyczące: solidarnej odpowiedzialności nowego klubu zawodnika za niezgodne z przepisami rozwiązanie kontraktu przez zawodnika z poprzednim klubem, przepisy dotyczące sankcji sportowych oraz przepisy odmowy wydania ITC zawodnika w przypadku przedwczesnego rozwiązania kontraktu i uznał te przepisy za niezgodne z prawem unijnym.
Główną zasadą określoną w przepisach FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players dotyczącą relacji kontraktowych między klubem piłkarskim, a zawodnikiem jest zasada stabilności kontraktowej. Oznacza to, że w przypadku zawarcia kontraktu powinien on być wykonywany przez obie strony do końca jego obowiązywania, poza sytuacją kiedy obie strony zgodnie postanawiają go wcześniej rozwiązać, a więc np.: w sytuacji transferu. Wyjątkiem jest możliwość jednostronnego rozwiązania kontraktu przez klub lub przez zawodnika i te możliwości są w przepisach bardzo ograniczone i dokładnie określone np.: w sytuacji kiedy klub nie płaci zawodnikowi wynagrodzenia przez co najmniej 2 miesiące to zawodnik z tego powodu jest uprawniony do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu. Tak więc oprócz powyższych sytuacji zarówno klub, jak i zawodnik muszę wywiązywać się z kontraktu do daty jego wygaśnięcia, dzięki czemu zawodnik ma gwarancje pobierania całości wynagrodzenia określonego w kontrakcie, a klub ma możliwość przez okres obowiązywania kontraktu korzystać z usług zawodnika, dzięki czemu łatwiej jest planować długoterminową politykę transferową i dzięki czemu klub ma możliwość zapewnienia stabilności kadry zespołu, co umożliwia nieprzerwaną rywalizacje klubów w rozrywkach piłkarskich.
Zgodnie z obecnymi regulacjami FIFA jeśli zawodnik bez ważnego powodu rozwiąże kontrakt z klubem to musi zapłacić odszkodowanie temu klubowi, a dodatkowo nowy klub które chce zatrudnić zawodnika, na równi z tym zawodnikiem, odpowiada za zapłatę tego odszkodowania, co finalnie powoduje że kluby nie chcą brać ryzyka zatrudniania zawodników mających konfliktową sytuację z poprzednim klubem, jak to miało miejsce właśnie w przypadku Diarry.
W sytuacji kiedy zawodnicy mieliby prawną możliwość rozwiązywania kontraktów piłkarskich w każdym czasie i to bez żadnych sankcji dyscyplinarno – finansowych to cały system planowania przez kluby polityki transferowej, budowania kadr i udziału w rozrywkach musiałby zostać zdefiniowany na nowo.
Trudno sobie bowiem w dzisiejszych realiach prawnych wyobrazić stałą rotację zawodników w trakcie sezonu, czyli np.: sytuacje kiedy dopuszczalne przez prawo byłoby jednostronne rozwiązanie w trakcie sezonu kontraktów bez ważnego powodu przez np.: 10 kluczowych zawodników z kadry jednego zespołu.
Czy zasadne są porównania do słynnej sprawy Bosmana, a może to jednak wyolbrzymianie?
– Trudno dzisiaj przewidzieć jakie będą ostateczne efekty i konsekwencje tej sprawy, ale jeśli rzeczywiście dopuszczona byłaby prawnie w zasadzie niczym nieograniczona rotacja zawodników w trakcie sezonu, to rzeczywiście polityka transferowa i system budowy kadr drużyn musiałby zostać określony na nowo, co byłoby bardzo dużą zmianą w świecie piłkarskim.
Cały artykuł znajdziecie pod tym linkiem – https://www.sportmarketing.pl/aktualnosci/68986/tsue-wydal-wyrok-ws-lassana-diarry-nowe-prawo-bosmana-komentarze-ekspertow/