Co jakiś czas słyszymy o wizytach piłkarzy w punktach bukmacherskich. Co o udziale zawodników w zakładach bukmacherskich stanowi prawo piłkarskie?
Należy wskazać, że każdy kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej powinien zawierać zobowiązanie zawodnika do przestrzegania zakazu udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących jakichkolwiek rozgrywek piłkarskich. Wobec tego zawodnik podpisujący kontrakt z klubem sam nakłada na siebie odpowiedzialność za branie udziału w hazardzie. Zakaz ten obejmuje jedynie obstawianie meczów piłkarskich, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w kontrakcie rozszerzyć ten zakaz na inne dyscypliny sportowe. Takie rozszerzenie zakazu jest w interesie klubu, bowiem łatwiej udowodnić zawodnikowi wizytę w punkcie bukmacherskim, niż to że konkretny zakład który w nim zawierać dotyczył właśnie rozgrywek piłkarskich.
Z drugiej strony, ograniczenie dotyczące zakazy brania udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących jedynie rozgrywek piłkarskich, daje możliwość obrony zawodnikowi poprzez udawadnianie że w prawdzie był w punkcie bukmacherskim, ale zawierał tam tylko zakład dotyczący innej dyscypliny sportowej niż piłka nożna np.: zakład dotyczący mieczu koszykówki.
W przypadku złamania przez zawodnika zakazu udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących rozgrywek piłkarskich klubowi przysługiwać będzie z tego powodu prawo do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy zawodnika. Rozwiązanie kontraktu z winy zawodnika powinno nastąpić poprzez złożenie przez klub zawodnikowi oświadczenia w formie pisemnej w terminie jednego miesiąca od daty uzyskania potwierdzonej informacji o fakcie jego udziału w zakładach bukmacherskich.
Należy pamiętać, że brak złożenia oświadczenia przez klub w formie pisemnej lub przekroczenie 1 miesięcznego terminu na złożenie takiego oświadczenia, nie będzie dawało klubowi podstaw do rozwiązania kontraktu.