W jaki sposób obliczyć ekwiwalent za szkolenie zawodników w klubach piłkarskich?

W jaki sposób obliczyć ekwiwalent za szkolenie zawodników w klubach piłkarskich?

W przypadku, gdy zawodnik o statusie amatora przechodzi po zakończeniu sezonu piłkarskiego do innego klubu, tenże klub powinien zapłacić poprzedniemu klubowi kwotę ekwiwalentu za wyszkolenie piłkarza. Ekwiwalenty płatny jest więc w przypadku zmiany klubu przez zawodnika wolnego (nie związanego z klubem ani deklaracją gry amatora, ani kontraktem), co różni ekwiwalent od opłaty transferowej.

W dniu 23 maja 2018 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął nową uchwałę w sprawie określania zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników. Oznacza to, że od dnia 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązują nowe zasady ustalania wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników. Obecnie nie obowiązują już znane wcześniej „tabele” ryczałtowych kwot ekwiwalentów.

Po zmianie przepisów ekwiwalent wyliczamy na podstawie matematycznego wzoru: E = L x W x M

L – oznacza okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, ale tylko pomiędzy rokiem w którym ukończył 12, a rokiem w którym ukończył 21 rok życia.

W – we wzorze oznacza współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w złotych w kwocie netto tj.:

-I kategoria – 12 –14 lat –500 PLN netto

-II kategoria – 15 –18 lat –2000 PLN netto

-III kategoria – 19 –21 lat –3000 PLN netto

M – oznacza mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego zawodnika (mnożnik od 0 w klubach z najniższych lig, aż do mnożnika 6 w przypadku klubów z Ekstraklasy).

W zależności od kategorii klubu pozyskującego wprowadzony zostaje podział na 5 kategorii mnożnikowych:

1) mnożnik 6 (czyli kwotę ekwiwalentu mnożymy sześciokrotnie) – I kategoria – kluby Ekstraklasy

2) mnożnik 3 – II kategoria – kluby I ligi oraz II ligi

3) mnożnik 1 – III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej

4) mnożnik 0,50 – IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu

5) mnożnik 0 – V kategoria – kluby A,B,C klasy, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej.

W przepisach prawa piłkarskiego przewidziane są również inne przypadki kiedy klub pozyskujący nie będzie musiał w ogóle płacić ekwiwalentu za wyszkolenie.

 

Podobne artykuły