Rozwój akademii piłkarskich na świecie

W Europie, jak i na całym świecie inwestowanie w akademie piłkarskie ma miejsce nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Sytuacja taka spowodowana jest oczywiście korzyściami finansowymi jakie przynosi wychowywanie przez kluby piłkarskie zawodników, a następnie sprzedawanie ich do innych klubów za znacznym wynagrodzeniem.

Szczególnie w takich krajach europejskich jak Holandia, Hiszpania, Włochy, Francja, czy Anglia największe kluby piłkarskie od wielu lat inwestują znaczne środki finansowe w rozwój akademii piłkarskich działających bezpośrednio przy macierzystych klubach, jak i otwierają akademie piłkarskie w innych krajach europejskich, jak również m.in.: w krajach Ameryki Południowej, południowej Afryce, czy Azji, korzystając z potencjału piłkarskiego tamtejszej młodzieży.

Przykładem ekspansji europejskich klubów piłkarskich jest międzynarodowa sieć akademii piłkarskich stworzonych przez hiszpański klub FC Barcelona o nazwie International Schools, FCBEscola worlwide. Międzynarodowe szkółki piłkarskie tego klubu mieszczą się w takich lokalizacjach jak Fukuoka, Seul, Dubaj, Egipt, Kuwejt, Lima, Delhi, Santo Domingo, Singapur, Rio de Janeiro, Floryda oraz Warszawa. W międzynarodowych szkółkach piłkarskich stworzonych przez klub FC Barcelona trenuje obecnie ok. 3000 dzieci z całego świata w wieku od 6 do 12 lat [FC Barcelona 2014].

Należy podkreślić, że coroczne budżety akademii piłkarskich funkcjonujących przy największych europejskich klubach osiągają kwoty kilku milionów euro. Przykładowo, coroczny budżet akademii piłkarskiej holenderskiego klubu Ajaxu Amsterdam wynosi ok. 4,5 miliona euro.

Najpopularniejsze akademie piłkarskie w Europie prowadzą takie kluby jak właśnie: Ajax Amsterdam, Sportnig Lisbona, czy najbardziej rozpoznawalna w ostatnich latach akademia piłkarska świata, czyli „La Masia” prowadzona przez wspomniany już hiszpański klub piłkarski FC Barcelona. Najlepsi grający obecnie wychowankowie „La Masii” to m.in.: Leo Messi, Xavi, Andres Iniesta, Carles Puyol, Victor Valdes, Sergio Busquets, Jeffren, Bojan Krkić, Gerard Pique, Cesc Fabregas, Jose Manuel Reina, Mikel Arteta, Oleguer, Ivan de la Pena, Thiago Motta, czy Fernando Nawarro [La Masia 2014].

Zgodnie natomiast z danymi Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych w Szwajcarii – akademia piłkarska Ajaksu Amsterdam została uznana za najefektywniejszą w Europie. Wśród najlepszych 31 lig w Europie, aż 69 piłkarzy zostało wyszkolonych w zespole z Amsterdam Arena. Drugie miejsce zajął Partizan Belgrad, trzeci był Hajduk Split, czwarta FC Barcelona, a piąte miejsce ex aequo przypadło Sportingowi Lizbona i MTK Budapeszt [Międzynarodowe Centrum Studiów nad Sportem w Szwajcarii 2014].

Niezależnie od akademii piłkarskich prowadzonych przez profesjonalne kluby piłkarskie, duże znaczenie mają również akademie piłkarskie prowadzone bezpośrednio przez znanych w przeszłości zawodników lub pod ich patronatem. Przykładem takiej działalności może być akademia piłkarska założona przez byłego angielskiego zawodnika Davida Beckhama – o nazwie The David Beckham Academy.

Obecnym trendem w Europie, jak i na świecie jest nie tyle powstawanie nowych akademii piłkarskich – ponieważ istnieją one już od kilkudziesięciu lat w większości europejskich klubów piłkarskich – ale doskonalenie procesów i metod treningowych, specjalizacja treningów oraz poszerzenie obszaru poszukiwania i pozyskiwania do akademii piłkarskich uzdolnionych zawodników.

W 2014 roku nasza Kancelaria przygotowała Raport nt.: stanu  prawnego akademii piłkarskich w Polsce. Dane statystyczne z Raportu zostaną opublikowane w kolejnych wpisach.

 

Podobne artykuły