Rozwiązanie kontraktów z zawodnikami po spadku klubu z Ekstraklasy
Znamy już trzech tegorocznych spadkowiczów z Ekstraklasy. Kluby, które spadają z Ekstraklasy mają zazwyczaj nadal z zawodnikami zawarte ważne długoterminowe kontrakty, które będą jeszcze obowiązywały przez kolejny sezon 2022/2023 lub nawet przez kilka kolejnych sezonów rozgrywkowych.
Oczywiste jest, że budżety klubów ustalane w czasie gry w Ekstraklasie są zdecydowanie wyższe niż te, które będą ustalone po spadku tj.: w czasie gry w 1 lidze.
Co w sytuacji, kiedy po spadku kluby te nie będą w stanie utrzymać w 1 lidze wynagrodzenia zawodników na poziomie budżetów ekstraklasowych?
Sytuację taką regulują przepisy prawa piłkarskiego. Dają one możliwość rozstania się zawodnikami mającymi ważne kontrakty, po spadku do niższej klasy rozgrywkowej.
Zgodnie z przepisami piłkarskimi, klubowi przysługuje prawo do jednostronnego rozwiązaniu kontraktu z zawodnikiem po spadku klubu do niższej klasy rozgrywkowej na skutek rywalizacji sportowej.
Oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu musi zostać złożone przez klub do 10 dnia po zakończeniu danego sezonu rozgrywkowego, czyli w terminie 10 dni od zakończenia sezonu 2021/2022.
Ponadto, aby rozwiązanie kontraktu w tej procedurze było skuteczne, klub nie może posiadać wobec zawodnika żadnych zaległości w wypłacie wynagrodzenia kontraktowego, czyli całe należne wynagrodzenie do końca obecnego sezonu musi zostać uregulowane na rzecz zawodnika.
Dodatkowo, jako rekompensatę za przedterminowe rozwiązanie kontraktu z zawodnikiem, klub musi wypłacić zawodnikowi odszkodowanie w wysokości stanowiącej równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia indywidualnego należnego zawodnikowi z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej.
Ciekawe ilu zawodników odejdzie z klubów które spadły z Ekstraklasy, na podstawie opisanej tu procedury.