Rodzice młodych zawodników mierzą się samemu z wieloma problemami pojawiającymi się w okresie gry w piłkę nożną, w tym z gąszczem przepisów, regulacjami piłkarskimi oraz nachalnymi działaniami różnorakich „menadżerów” piłkarskich.
Z mojego doświadczenia najczęstsze problemy związane są ze zmianą klubu, w tym z płatnościami ekwiwalentów, później z problemami prawnymi dotyczącymi pierwszych kontraktów zawieranych z klubami piłkarskimi. Trzeba wiedzieć jak sprawnie poruszać się w relacjach z działaczami piłkarskimi, aby nie narobić sobie (a przede wszystkim naszemu dziecku) dodatkowych problemów.
W przypadku zdolniejszych zawodników pojawią się oferty współpracy od agentów sportowych i innych doradców, którzy nie zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro zawodnika, a często na pierwszym miejscu widzą swoją prowizję.
Nieprzemyślane współprace nierzadko kończą się rożnymi problemami prawnymi, w tym sprawami sądowymi, wyhamowaniem kariery a nawet zakończeniem gry w piłkę z powodu zniechęcenia, a nawet „obrzydzenia” relacjami panującymi w tym sporcie.
Rodzice zawodników mimo najlepszych chęci nie zawsze wiedzą jak się poruszać w tym środowisku, komu zaufać, na co uważać, jakie dokumenty podpisywać, a jakich nie.
Niestety rodzice pozostawieni są często sami sobie przy podejmowaniu najważniejszych decyzji, co nierzadko ma fatalne skutki dla ich dzieci.
Korzystaj z pomocy fachowców.
Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj.
Proś o wyjaśnienie skomplikowanych zapisów w umowach.
Żądaj od agenta okazania licencji FIFA.
Nie podpisuj dokumentów, bez dokładnej analizy prawnej.
Weryfikuj w kilku źródłach osoby z którymi zaczynasz współpracę.
Jeśli potrzebujesz stałego wsparcia w prowadzeniu kariery dziecka zachęcam Cię do kontaktu.