Przepisy FIFA RSTP o transferach zawodników niezgodne z prawem Unii Europejskiej ! Przełomowe orzeczenie TSUE w sprawie Lassana Diarra

Przepisy FIFA RSTP o transferach zawodników niezgodne z prawem Unii Europejskiej ! Przełomowe orzeczenie TSUE w sprawie Lassana Diarra

FIFA ma kolejny problem z regulacjami dotyczącymi rynku piłkarskiego.

Po problemach prawnych z przepisami dotyczącymi agentów piłkarskich FFAR, tym razem w piątek 4 października 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że przepisy FIFA o międzynarodowych transferach zawodników, czyli Regulations on the Status and Transfer of Players (RSTP) utrudniają swobodny przepływ zawodników i ograniczają konkurencję między klubami.

Orzeczenie TSUE (sygn. akt C-650/22) wydane zostało w sprawie francuskiego piłkarza Lassany Diarry, który walczył z konsekwencjami rozwiązania kontraktu z Lokomotiwem Moskwa. Zgodnie z obecnymi przepisami FIFA, jeśli zawodnik zerwie kontrakt bez zgody klubu, musi wypłacić rekompensatę, a obowiązek ten może również przejść na nowy klub, który go zatrudni. Przepisy mają zastosowanie m.in. w sytuacji, gdy klub uzna, że jeden z jego zawodników rozwiązał kontrakt bez „uzasadnionych przyczyn” przed upływem okresu jej obowiązywania. W takim przypadku zawodnik i każdy klub, który zamierza go zatrudnić, są solidarnie odpowiedzialni za zapłatę odszkodowania poprzedniemu klubowi. Ponadto nowy klub może w pewnych sytuacjach podlegać sankcji sportowej, polegającej na zakazie zatrudniania nowych zawodników przez określony czas. Związek krajowy, do którego należy poprzedni klub zawodnika, powinien także – tak długo jak istnieje spór między poprzednim klubem a zawodnikiem w przedmiocie zerwania umowy – odmówić wydania certyfikatu międzynarodowego transferu związkowi, w którym zrzeszony jest nowy klub.

Po zerwaniu umowy z Lokomotiwem Moskwa Diarra został zobowiązany właśnie na podstawie tych przepisów do wypłacenia 10,5 mln euro rekompensaty, co znacząco utrudniło mu znalezienie nowego pracodawcy.

TSUE podkreślił, że przepisy FIFA stawiają profesjonalnych piłkarzy w niekorzystnej pozycji, ograniczając ich możliwości zmiany klubu i rozwijania kariery.

Sprawa ta niewątpliwie będzie miała ogromne skutki dla rynku transferowego na całym świecie i może wpłynąć na przyszłe przepisy dotyczące stabilności kontraktowej oraz transferów zawodników.

Podobne artykuły