Przepis o ubezpieczeniu zawodników do zmiany ?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami klub sportowy zrzeszony w związku sportowym np.: klub piłkarski zrzeszony w Polskim Związku Piłki Nożnej ma obowiązek ubezpieczyć swoich zawodników na wypadek doznanej kontuzji, czy urazu.
O powyższym obowiązku mówi wprost art. 38 ust. 1 ustawy o sporcie – „zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy oraz zawodnik kadry narodowej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków w uprawianym sporcie.”
Niestety, tak sformułowany przepis stwarza w praktyce problem dla zawodników, którzy doznali kontuzji i chcą ubiegać się o pokrycie kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją.
O co chodzi?
Praktycznym problemem jest brak określenia w przepisie wysokości minimalnej sumy ubezpieczenia zawodnika. Niestety dość często dochodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy klub sportowy wykupuje dla zawodnika ubezpieczenie NNW, którego suma ubezpieczenia będzie ukształtowana na poziomie np.: 100 złotych. Takie działanie klubu sportowego zgodne jest niestety z obowiązującym przepisem, ale jednocześnie, w praktyce, uniemożliwia zawodnikowi uzyskanie zwrotu realnie poniesionych kosztów na leczenie, czy rehabilitacje.
Wielokrotnie reprezentowałem zawodników, którzy w trakcie oficjalnych meczów ligowych doznawali poważnych kontuzji np.: uszkodzenia łękotki czy wiązadeł krzyżowych, których koszt leczenia i rehabilitacji kształtował się w okolicach 15-20 tysięcy złotych.
Przy tak skonstruowanym przepisie, zawodnicy najczęściej otrzymują z tytułu ubezpieczenia jedynie kilkaset złotych, co nie pokryje nawet kosztów paliwa na dojazdy do lekarzy, nie mówiąc o kosztach zabiegu, badań czy samej rehabilitacji.
Należałoby więc zastanowić się w środowisku sportowym nad dodaniem do ustawy o sporcie oraz do wewnętrznych przepisów poszczególnych związków sportowych, w tym do wewnętrznych regulacji Polskiego Związku Piłki Nożnej przepisu o minimalnej sumie ubezpieczenia zawodnika z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków w sporcie np.: na poziomie nie mniejszym niż 100.000 złotych (sumę ubezpieczenia można oczywiście kształtować odmiennie dla rożnych kategorii zawodników).
Dodatkowo należy tutaj uczulić, szczególnie rodziców młodych zawodników, aby przed oddaniem dziecka do klubu sportowego sprawdzali oni czy klub ma zawartą polisę ubezpieczeniową i na jakich warunkach. Warto także pamiętać, że jeśli uprawiamy sport to warto dodatkowo ubezpieczyć się indywidualnie na wypadek kontuzji.
Jakie są Wasze doświadczenia dotyczące tego problemu ?