Jako prawnik zajmujący się piłką nożną codziennie współpracuje także z zawodnikami, klubami oraz agentami piłkarskimi.
Często trafiają do mnie spory prawne pojawiające się na tle zawartych umów między zawodnikami i agentami, pomiędzy agentami i klubami oraz pomiędzy klubami i zawodnikami.
Agent reprezentujący zawodnika ma w pierwszej kolejności zadbać o jego interesy, ale aby utrzymać się w biznesie musi jednocześnie zachować dobre relacje z klubami piłkarskimi.
W sytuacji kiedy pojawia się konflikt pomiędzy zawodnikiem, a klubem piłkarskim np.: o zapłatę zaległego wynagrodzenia, czy w kwestii rozwiązania kontraktu agent staje przed wyborem czy reprezentować w tym sporze zawodnika, czy może nie narażać się klubowi i usunąć się w cień.
Zazwyczaj w takiej sytuacji agent nie chce być w sytuacji spornej z klubem piłkarskim, ponieważ taki spór może doprowadzić do tego że w przyszłości dany klub piłkarski już nie będzie chciał współpracować z takim agentem, a tym samym agent zostanie bez zarobku.
Czy macie podobne doświadczenia i co sądzicie o tego typu konflikcie interesów ?
W tego typu sytuacjach konfliktowych zawodnik sam lub z polecenia agenta trafia właśnie do prawnika, który nie jest kojarzony z danym agentem piłkarskim i to prawnik wchodzi w spór prawny z klubem piłkarskim zamiast agenta.
Od ostatniej zmiany przepisów FIFA dotyczących funkcjonowania rynku agentów piłkarskich rola prawników sportowych obsługujących na stałe zawodników w różnych obszarach prawno – biznesowych zwiększa się.
Obserwuje trend w którym to zawodnicy na stałe współpracują z prawnikiem, a agent jest wynajmowany jedynie w okresie okienka transferowego w celu dopięcia konkretnego transferu. Przygotowanie kontraktu, sprawdzenie go pod kątem zgodności z przepisami, bieżące doradztwo prawne przy transferze i rozwiązywanie konfliktów prawnych w zakresie wykonywania kontraktów przez zawodników w klubach piłkarskich to już codzienna praca wyspecjalizowanych prawników sportowych.
Rynek agentów piłkarskich jest dość specyficznym środowiskiem, jest hermetyczny i ma ograniczoną ilością klubów piłkarskich w których agenci mogą umieścić swoich zawodników i otrzymać za to prowizje.
Innymi problemami agentów piłkarskich są:
– wypowiadanie umów przez zawodników w najmniej spodziewanym momencie
– możliwość samodzielnego reprezentowania się przez zawodników mimo zawartej umowy z agentem co w zasadzie pozbawia agentów możliwości otrzymania prowizji, a kluby piłkarskie coraz częściej wykorzystują ten przepis przy podpisywaniu nowych zawodników
– próba ograniczenia prowizji agentów przez FIFA
– system licencyjny dla agentów
– ograniczona liczba klientów w postaci wypłacalnych klubów piłkarskich
– ponoszone koszty prowadzonej działalności które często nie są uwzględniane przy bieżącej obsłudze zawodników
– rozwój elektronicznych systemów skautingowych i baz danych zawodników którymi dysonują kluby piłkarskie, co w pewnym stopniu eliminuje konieczność współpracy z agentami.
Agenci piłkarscy, już dzisiaj muszą myśleć nad zmianą modelu prowadzenia biznesu i szukać innowacyjnych rozwiązań, aby móc dalej efektywnie funkcjonować w środowisku piłkarskim.