W tym wpisie opisano kilka wybranych zwolnień i odliczeń podatkowych, które mogą zastosować w swojej działalności akademie piłkarskie działające w formie fundacji.
Na wstępnie należy zaznaczyć, że osoby prawne, w tym również spółki prawa handlowego mogą odliczać darowizny przekazywane fundacjom, w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.
Zgodnie z ustawowym uregulowaniem – wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Powyższe uregulowanie umożliwia akademiom piłkarskim działającym w formie fundacji korzystanie m.in.: ze środków europejskich, które nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Należy wskazać, że fundacja może uzyskać status organizacji pożytku publicznego (o czym była mowa już w poprzednim wpisie), co daje jej kolejne preferencje podatkowe. Wolne od podatku dochodowego są: dochody organizacji pożytku publicznego – w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Organizacją pożytku publicznego przysługuje zwolnienie od:
a) podatku dochodowego od osób prawnych,
b) podatku od nieruchomości,
c) podatku od czynności cywilnoprawnych,
d) opłaty skarbowej,
e) opłat sądowych.
Uprzywilejowanie podatkowe fundacji pojawia się również w zakresie podatku od nieruchomości, co w przypadku kiedy akademia piłkarska ma własne obiekty sportowe (boiska, hale sportowe) może odgrywać niebagatelną rolę w zakresie planowania budżetu i zarządzania taką akademią piłkarską. Wyłączone od podatku od nieruchomości są te nieruchomości lub ich części, które są zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży. Oczywistym jest zatem, że wyłączone od opodatkowania podatkiem od nieruchomości będą te obiekty sportowe, które są wykorzystywane przez akademie piłkarskie do prowadzenia zajęć piłkarskich z dziećmi i młodzieżą, co przecież jest głównym celem prowadzenia działalności.
Ponadto, nabycie przez fundację w drodze spadku, zapisu lub darowizny pieniędzy lub innych rzeczy ruchomych albo praw majątkowych jest wolne od podatku od spadków i darowizn. Fundacje nie płacą podatku od spadków, zapisów, darowizn, niezależnie od tego, czy ich przedmiotem są ruchomości, nieruchomości czy też inne prawa majątkowe. Chodzi w tym ostatnim wypadku wyłącznie o prawa majątkowe mogące być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego dokonywanego w drodze czynności cywilnoprawnych pomiędzy żyjącymi i na wypadek śmierci. Wskazany przepis dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy rzecz lub inne prawo podmiotowe o charakterze majątkowym nabywane jest przez istniejącą fundację wyłącznie nieodpłatnie.
Jak wynika z przytoczonych powyżej kilku przykładów, akademie piłkarskie działające w formie fundacji mają możliwość uzyskania znacznych preferencji podatkowych, co uzasadnia pogląd, iż właśnie ta forma prawna jest najbardziej optymalną formą prowadzenia tego typu działalności.