Kto szkoli zawodników Centralnej Ligi Juniorów (CLJ) ? Raport Stowarzyszenia PASS !
Stowarzyszenie Szkółek i Akademii Piłkarskich PASS postanowiło zweryfikować efekty jednego ze sztandarowych projektów PZPN – Pro Junior System (PJS) i w tym celu opracowało Raport.
Jak pokazała analiza, sukces sportowy akademii bardzo często wynika z selekcji i skautingu, a niekoniecznie pracy szkoleniowej. Zawodnicy dołączają do wiodących akademii w wieku 13-15 lat, przez kolejne 2-3 lata rozwijają się w otoczeniu najlepszych, wyselekcjonowanych talentów, jednak bardzo często baza szkoleniowa zbudowana została w mniejszych, lokalnych klubach. Najwięksi nie tylko nie szkolą zawodników, którzy docelowo mają stanowić o sile pierwszego zespołu, ale jak się okazuje, mają również problemy z zasilaniem swoimi wychowankami własnych drużyn młodzieżowych. Skupiają się na monitorowaniu utalentowanych graczy i ściąganiu ich do swojej akademii, a nie na szkoleniu od podstaw. Zawodnicy trafiają do największych ośrodków w okolicach 13 roku życia. Droga uzdolnionego zawodnika pochodzącego z mniejszych miejscowości bardzo często rozpoczyna się w lokalnym klubie. Wyróżniający zawodnik następnie trafia do większej akademii w regionie, skąd w późniejszym czasie przenosi się do najlepszych klubów w Polsce.
Małe, lokalne kluby, które wykonują ogromną pracę szkoleniową, zwłaszcza w wieku 8-12 lat, bardzo często zostają z niczym. Nowe przepisy dotyczące ekwiwalentów transferowych sprawiają, że tym mniejszym klubom nie należy się ani złotówka. Z jednej strony może to odbierać motywację do pracy z najmłodszymi, z drugiej zaś „dużym” daje jeszcze większe możliwości przyciągania zawodników i wzmacnia ich dominującej pozycji. Zresztą, w starszych kategoriach wiekowych przepisy o ekwiwalencie często pozostają fikcją, bo kluby nie są skore do płacenia nawet niewielkich kwot. Nawet tak prozaiczna rzecz, jak informowanie o pierwszych trenerach czy klubach, z których wywodzą się zawodnicy nie funkcjonuje, a mógłby to być ciekawy sposób na budowanie pozytywnych relacji w środowisku.
Innym efektem PJS są liczne skandaliczne zachowania ze strony klubów, które walczą o finansowanie. Mnóstwo patologicznych sytuacji na boiskach w całym kraju, włącznie z wystawieniem młodzieżowca – bramkarza w ataku, byleby tylko zdobyć punkty do klasyfikacji! Warto też wspomnieć o generowaniu sztucznego ruchu na rynku transferowym, blokowaniu transferów, zawyżaniu cen młodzieżowców ze względu na ich status czy kwotach, które są przeznaczane na prowizje dla agentów i pośredników transakcyjnych. W ciągu ostatnich 2 lat klub zmieniło blisko 50% zawodników, objętych Pro Junior System w Ekstraklasie, 1 i 2 lidze! Tylko w okresie od kwietnia 2018 do marca 2019 kluby z trzech najwyższych poziomów rozgrywek wypłaciły łącznie ponad 34 miliony złotych prowizji – istotna część tej kwoty musiała być związana z transferami młodzieżowców.
Cały Raport dostępny jest na stronie internetowej Stowarzyszenia PASS – http://razemdlapilki.com/aktualnosci/kto-szkoli-dla-najlepszych-zespolow-centralnej-ligi-juniorow-nowy-raport-stowarzyszenia-pass/