Kiedy deklaracja gry zawodnika jest nieważna ?

Bardzo często dostaję zapytania od zawodników dotyczące możliwości anulowania podpisanej deklaracji gry amatora.

Powody takich prób są różne np.: zmiana trenera w klubie i odstawienie zawodnika od składu, czy otrzymanie oferty od innego klubu już po podpisaniu deklaracji gry.

Każda sytuacja wymaga odrębnej analizy prawnej, ale jedną z możliwości uwolnienia się od klubu jest stwierdzenie, że podpisana deklaracja jest po prostu nieważna w świetle prawa.

Z taką sytuacją mamy do czynienia kiedy zawodnik niepełnoletni podpisał deklaracje gry bez zgody swoich rodziców tj.: na deklaracji gry nie ma podpisu rodziców. Brak podpisu rodzica niepełnoletniego zawodnika na deklaracji gry powoduje, że taka deklaracja jest nieważna i nie obowiązuje.

Zgodnie bowiem z art. 19 Kodeksu cywilnego jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna.

 

Co zrobić w takiej sytuacji ?

W opisanej powyżej sytuacji można przygotować pismo w którym powołamy się na nieważność prawną deklaracji gry i umieścimy w nim wniosek o wydanie przez klub oświadczenia o wygaśnięciu poprzedniej deklaracji gry i posiadaniu przez zawodnika statusu tzw. zawodnika wolnego.

Pismo warto wysłać listem poleconym zarówno do klubu, jak i do organu prowadzącego rozgrywki np.: wojewódzkiego związku piłki nożnej lub Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W razie sporu dotyczącego przynależności klubowej zawodnika organy związkowe na podstawie posiadanych informacji o statusie zawodnika mają możliwość zarejestrować zawodnika w nowym klubie.

Podobne artykuły