Jaka jest wysokość opłaty solidarnościowej od transferu Cristiano Ronaldo do Juventusu dla klubu C.D. Nacional Madeira?

Jaka jest wysokość opłaty solidarnościowej od transferu Cristiano Ronaldo do Juventusu dla klubu C.D. Nacional Madeira?

Opłata solidarnościowa nazywana jest również „mechanizmem solidarności”. Jest to opłata należna klubom za przyczynienie się do kształcenia i szkolenia zawodnika w wieku od 12 do 23 roku życia. Mechanizm solidarności ma na celu promowanie szkoleń młodych zawodników poprzez przyznawanie składek, które są rozprowadzane wśród wszystkich klubów, które szkoliły zawodnika. Mechanizm solidarności „uaktywnia się” przy kolejnych transferach międzynarodowych zawodnika i pozwala klubowi szkolącemu młodego zawodnika czerpać korzyści z jego transferów dokonywanych przez całą karierę, a nie tylko w momencie opuszczania klubu.

Spróbujmy wyjaśnić jak dokładnie rozkłada się opłata solidarnościowa na poszczególne kluby które szkoliły zawodnika, na przykładzie ostatniego transferu Cristiano Ronaldo. Jak powyżej wskazałem, opłata solidarnościowa należy się wszystkim klubom które szkoliły zawodnika od 12 roku życia, a dokładnie od sezonu w którym zawodnik ukończył 12 rok życia. Cristiano Ronaldo urodził się 5 lutego 1985 roku. W dniu 1 lipca 1997 roku przeszedł z klubu C.D. Nacional Madeira do Sporting CP, a więc 12 rok życia ukończyć w sezonie w którym był jeszcze zawodnikiem klub C.D. Nacional Madeira. Następnie w dniu 12 sierpnia 2003 roku przeszedł z klubu Sporting CP do Manchesteru United. Kolejno w dniu 1 lipca 2009 roku zamienił Manchesteru United na Real Madryt. W dniu 10 lipca 2018 roku przeszedł z Realu Madryt do klubu Juventus FC, a opłata transferowa (bez prowizji menadżerskiej) wyniosła 100.000.000 EURO.

Wysokość opłaty solidarnościowej zawsze jest stała i wynosi 5% z opłaty transferowej od każdego transferu międzynarodowego zawodnika do końca jego kariery. Kwota 5% z opłaty transferowej od transferu Cristiano Ronaldo do klubu Juventus FC jest dzielona pomiędzy wszystkie kluby, które szkoliły zawodnika pomiędzy 12 a 23 rokiem życia, a więc pomiędzy: C.D. Nacional Madeira, Sporting CP oraz Manchester United, w następujący sposób:

– Sezon, w ciągu którego ukończył 12. rok życia: 5% (tzn. 0,25% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 13. rok życia: 5% (tzn. 0,25% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 14. rok życia: 5% (tzn. 0,25% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 15. rok życia: 5% (tzn. 0,25% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 16. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 17. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 18. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 19. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 20. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 21. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 22. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem),

– Sezon, w ciągu którego ukończył 23. rok życia: 10% (tzn. 0,5% odszkodowania ogółem).

 

Wobec powyższego do podziału opłaty solidarnościowej z transferu Cristiano Ronaldo do Juventusu pomiędzy poprzednie kluby pozostaje kwota 5.000.000 EURO (5% z 100.000.000 EURO). Wobec tego klub C.D. Nacional Madeira otrzyma 250.000 EURO. Sporting FC otrzyma 2.250.000 EURO, a klub Manchester United otrzyma kwotę 2.500.000 EURO.

Nowy klub zawodnika, a więc w tym przypadku Juventus FC wypłaca opłatę solidarnościową nie później niż 30 dni po rejestracji zawodnika lub w przypadku płatności warunkowych, 30 dni od daty realizacji takich płatności. W tym celu nowy klub powinien skontaktować się ze wszystkimi poprzednimi klubami zawodnika w celu otrzymania m.in.: danych bankowych potrzebnych do dokonania płatności.

Co ciekawe mogą pojawić się sytuacje, w których kariera zawodnika nie może być prześledzona do 12 roku życia lub kiedy nie ma podmiotu uprawnionego do uzyskania opłaty solidarnościowej lub jej części. W sytuacji kiedy w ciągu 18 miesięcy nie zostanie ustalony klub lub kluby, którym opłata solidarnościowa jest należna, to wtedy macierzysty związek piłkarski zawodnika będzie uprawniony do ubiegania się o taką rekompensatę za szkolenie. Kwota opłaty solidarnościowej, którą w taki sposób uzyska macierzysty związek piłkarski powinna być przeznaczona na krajowe programy rozwoju dzieci i młodzieży.

Najbardziej typowe sytuacje, w których związek może być uprawniony do rekompensaty za szkolenie, to takie, gdy klub już nie istnieje, np. w wyniku bankructwa, bądź jeżeli klub szkolący nie ubiega się o rekompensatę za szkolenie (z dowolnej przyczyny, np. z braku wiedzy o swoich uprawnieniach lub z braku zainteresowania) i nie ma żadnych zapisków dotyczących rejestracji zawodnika w tym klubie przez odpowiedni związek lub ligę. Można wyobrazić sobie również sytuację, że akademia piłkarska czy „klub” w którym szkolił się dany zawodnik nie jest w rozumieniu prawa piłkarskiego „de facto” klubem sportowym.

Pamiętajmy, że coraz więcej polskich zawodników zmienia za granicą barwy klubowe i za takie transfery również małym polskim klubom należy się opłata solidarnościowa. Mogą to być gigantyczne kwoty w stosunku do niewielkich budżetów lokalnych klubów, o które warto się zawsze upominać.

Podobne artykuły