Trener piłki nożnej na umowie zlecenia
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie, czyli trener, zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, czyli klubu lub akademii piłkarskiej. Przedmiotem umowy będzie, co do zasady, przeprowadzanie treningów oraz prowadzenie drużyny podczas rozgrywek.
Umowa zlecenia w odróżnieniu od umowy o pracę może mieć charakter nieodpłatny. Umowa taka nie powinna mieć znamion umowy o pracę, czyli stosunek zatrudnienia od strony prawnej i faktycznej powinien być tak skonstruowany, że to trener ma całkowitą swobodę co do określenia miejsca, czasu i rodzaju wykonywanych usług. Zatrudnienie takie nie powinno również odbywać się pod bezpośrednim nadzorem i kontrolą klubu, czy akademii piłkarskiej. W praktyce, co oczywiste, skonstruowanie prawne takiej umowy może wydać się trudne, ale jest to niezbędne i konieczne, aby umowa taka nie została zakwalifikowana jako umowa o pracę.
Trener na podstawie umowy zlecenia ma obowiązek udzielać klubowi potrzebnych wiadomości o bieżącym wykonywaniu pracy. Po wykonaniu zlecenia lub jego części, lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy, trener powinien złożyć klubowi sprawozdanie z wykonywanych usług. Klub powinien zwrócić trenerowi wszystkie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi.
Inaczej niż w przypadku umowy o pracę wygląda ochrona wypowiedzenia umowy zlecenia, bowiem klub może ją wypowiedzieć w każdym czasie. Trener także co od zasady może wypowiedzieć umowę zlecenia w każdym czasie, jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie (trener) będzie odpowiedzialny za powstałą szkodę.
Przy umowach zlecenia warto zwrócić szczególną uwagę na terminy przedawnienia roszczeń, w tym na przedawnienie możliwości dochodzenia egzekucji zaległego wynagrodzenia. Z upływem 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności oraz o zwrot poniesionych wydatków przez zleceniobiorców – trenerów. W związku z powyższym, aby skutecznie dochodzić zapłaty zaległego wynagrodzenia z umów zlecenia należy wnieść pozew o zapłatę do Sądu w terminie 2 lat od dnia kiedy zapłata miała nastąpić.
Na koniec należy zaznaczyć, że umowa zlecenia jest tzw. umową starannego działania. Oznacza to, że co do zasady określone w umowie wynagrodzenie należy się już za sam fakt wykonywania pracy (czyli za sam fakt świadczenia usług trenerskich), bez względu na osiągnięty wynik sportowy. Oczywiście, umowa taka może zawierać dodatkowe zapisy określające dodatkowe wynagrodzenie za zdobyty wynik sportowy, ale co do zasady wynagrodzenie należy się już za sam fakt wykonywania usług trenerskich niezależnie od rezultatu sportowego, chyba że co innego zapiszemy w umowie.