FIFA zawiesza rozpatrywanie spraw przed Komisją Dyscyplinarną przeciwko zawodnikom, klubom i trenerom za rozwiązywanie kontraktów piłkarskich ! Kolejne konsekwencje sprawy Lassana Diarra !
W świetle orzeczenia wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-650/22 dotyczącej zawodnika Lassana Diarra, jak również trwających obecnie ogólnoświatowych konsultacji dotyczących możliwych zmian w Regulaminie FIFA o statusie i transferach zawodników (RSTP) – FIFA podjęła decyzje o natychmiastowym zawieszeniu wszelkich środków dyscyplinarnych wobec: zawodników, klubów i trenerów związanych z egzekwowaniem uprawnień odszkodowawczych wynikających z artykułu 17 RSTP (odszkodowanie za rozwiązanie kontraktów piłkarskich bez ważnego powodu).
Jest to kolejna prawna konsekwencja wyroku TSUE wydanego w sprawie Lassana Diarra, o którym pisałem już w poprzednich postach.
Dalsze konsekwencje tej sprawy mogą doprowadzić do poważnych zmian na rynku transferowym na całym świecie oraz złamać zasadę „stabilności kontraktowej”.
Obecnie nie wiadomo w którym kierunku pójdą zmiany w prawie i do czego finalnie doprowadzą świat piłki nożnej.
Zawodnicy piłki nożnej powinni być traktowani tak jak „zwykli” pracownicy, a więc powinni mieć możliwość wypowiadania zawartych umów z pracodawcami – klubami w każdym czasie, co obecnie jest ograniczone przez prawo piłkarskie do kilku enumeratywnie wskazanych przyczyn wypowiedzenia.
Można sobie wyobrazić sytuacje, że dopuszczone będzie wypowiadanie kontraktów piłkarskich w każdym przypadku (również bez podania konkretnej przyczyny) np.: za okresem wypowiedzenia 6 miesięcy, co doprowadziłoby do zaniku transferów zawodników między klubami, obniżyłoby wartości zawodników oraz obniżyłoby opłaty dla klubów związane ze zmianą przynależności klubowej zawodników.
Skoro zawodnicy zmienialiby kluby jako „wolni zawodnicy” i to nawet co rundę rozgrywkową to całkowitej zmianie musiałby ulec system budowy zespołów, skauting oraz całkowitej transformacji uległby rynek agentów piłkarskich, którzy to agenci byliby w tym przypadku bardziej „prawnikami” zawodników i byliby wyłącznie przez nich finansowani, a nie przez kluby piłkarskie.
Tak więc niezależnie od zmian jakie muszą nastąpić na piłkarskim rynku transferowym, z pewnością czeka nas bardzo ciekawy 2025 rok !