Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przełamuje monopol FIFA i UEFA na organizacje rozgrywek piłkarskich !

Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przełamuje monopol FIFA i UEFA na organizacje rozgrywek piłkarskich !

W wyroku z dnia 21 grudnia 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE w głośnej sprawie Superligi orzekł, że UEFA i FIFA nadużywają pozycji dominującej przy organizacji rozgrywek piłkarskich na świecie, a tym samym TSUE wydał wyrok na korzyść założycieli Superligi.

FIFA i UEFA zakazując organizacji Superligi nadużyły pozycji dominującej, a sankcje wobec uczestników Superligi są niedopuszczalne, ponieważ takie kary naruszają prawo Unii Europejskiej. Innymi słowy, instytucje te nie mają wyłączności na organizacje rozgrywek piłkarskich, a Superliga wedle prawa może powstać bez zgody UEFA, czy FIFA.

Zasady FIFA i UEFA dotyczące uprzedniej autoryzacji międzyklubowych rozgrywek piłkarskich, takich jak Superliga, są sprzeczne z prawem UE, prawem konkurencji i swobodą świadczenia usług.

Czekamy jeszcze na pełne uzasadnienie dzisiejszego wyroku TSUE. Pewne jest jednak to, że FIFA i UEFA nie mają prawa zakazać stworzenia na rynku sportowym konkurencji, jaką miałaby być Superliga i inne rozgrywki piłkarskie prowadzone poza ich strukturami.

Do rozstrzygnięcia przez sądy europejskie pozostaje jeszcze inna sporna sprawa, a mianowicie zbadanie zgodności z prawem UE nowych przepisów FIFA dotyczących uregulowania rynku agentów piłkarskich, ale już teraz wydaje się, że FIFA i UEFA tracą miano monopolisty w świecie piłkarskim.

Podobne artykuły