Deklaracja gry amatora # deklaracja członkowska w stowarzyszeniu # umowa z klubem – sprawdź jakie dokumenty wiążą Cię z klubem piłkarskim oraz jakie prawa i obowiązki z nich wynikają !
Często spotykam się myleniem lub celowym wprowadzeniem w błąd zawodników i rodziców młodych zawodników co do ich statusu prawnego w klubie piłkarskim.
Stosunek prawny łączący zawodnika z klubem piłkarskim może być różny, a co za tym idzie różne konsekwencje prawne niesie za sobą podpisywanie klubowych dokumentów.
Podstawowym dokumentem jaki podpisuje zawodnik amator to deklaracja gry amatora. Deklaracja gry amatora nie jest umową z klubem. Deklaracja jak mówi sama nazwa ma na celu zadeklarowanie tj.: wyrażenie zgody przez zawodnika na reprezentowania klubu piłki nożnej w oficjalnych rozgrywkach piłkarskich.
Jak już wiecie deklaracja gry amatora podpisywana jest tylko na jeden sezon rozgrywkowy i automatycznie wygasa 30 czerwca. Jeżeli zawodnik podpisze deklaracje gry amatora to przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej nakładają na takiego zawodnika obowiązek reprezentowania klubu w rozgrywkach ligowych w danym sezonie i zakazują mu samowolnego opuszczenia klubu.
Z uwagi na to, że deklaracja gry amatora nie jest umową to niestety przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej nie nakładają praktycznie żądnych obowiązków po stronie klubu wobec zawodnika. Mamy więc pewną dysproporcje, ponieważ z tytułu deklaracji gry zawodnik ma obowiązki wobec klubu i może zostać ukarany dyscyplinarnie przez organy związkowe, a klub takich obowiązków wobec zawodnika nie ma. Jedynym obowiązkiem, ale wynikającym nie z przepisów PZPN, a z ustawy o sporcie jest obowiązek ubezpieczenia zawodnika.
Zupełnie czym innym od deklaracji gry amatora jest tzw.: deklaracja członkowska w stowarzyszeniu które prowadzi klub piłkarski. Nie ma obowiązku bycia członkiem stowarzyszenia i nie ma obowiązku podpisywania deklaracji członkowskiej w klubie, aby grać w rozgrywkach ligowych (do tego wystarczy jedynie deklaracja gry amatora). Natomiast jeśli zawodnik lub rodzic zawodnika podpisze dodatkowo deklaracje członkowską w stowarzyszeniu to jest to odrębny, drugi stosunek prawny który uregulowany jest w statucie stowarzyszenia. Członkostwo w stowarzyszeniu może być różne tj.: członek zwyczajny, członek wspierający itd.. Jeśli nabędziemy członkostwo w klubie to statut stowarzyszenia reguluje nasze prawa i obowiązki. Członkostwo w stowarzyszeniu zazwyczaj wiąże się z koniecznością opłacania składki członkowskiej, a jeśli jesteśmy członkiem zwyczajnym to mamy uprawienie do głosowania na walnych zebraniach stowarzyszenia i możemy być nawet wybrani do jego władz.
Z klubem piłkarskim możemy mieć także zawartą umowę o świadczenie usług sportowych, umowę stypendialną, czy nawet Kontrakt U18, który zastępuje deklaracje gry amatora i powoduje że zawodnik staje się zawodnikiem profesjonalnym.
Jak widzicie jest wiele możliwości i wiele dokumentów, które łączą nas z klubem piłkarskim i które wywołują dla nas inne prawa i obowiązki wobec takiego klubu.
Pamiętaj, aby przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów dobrze przemyśleć czy naprawdę musisz i potrzebujesz je podpisywać.