Czy przepisy PZPN o młodzieżowcu są niezgodne z prawem unijnym ? Kolejny wywiad dla WP Sportowe Fakty

Kontakt z prawnikiem piłkarskim

Telefon

+48 509 540 118

E - mail

biuro@kancelaria-laszczyk.pl

Czy przepisy PZPN o młodzieżowcu są niezgodne z prawem unijnym ? Kolejny wywiad dla WP Sportowe Fakty

W dzisiejszych Sportowych Faktach na Wirtualnej Polsce możecie przeczytać artykuł pt.: „Unia Europejska bada przepisy o wychowankach. To może mieć wpływ na Polskę” z moim udziałem jako prawnik sportowy – https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/1055080/unia-europejska-bada-przepisy-o-wychowankach-to-moze-miec-wplyw-na-polske

 

Sprawa jest dość poważna, bowiem przepisy PZPN o młodzieżowcach mogą być kwestionowane ze względu na ich niezgodność z przepisami europejskimi. Kontekst całej sprawy znajdziecie w artykule WP Sportowe Fakty. W opisywanej sprawie Rzecznik Generalny Trybunału rzeczywiście wskazał, że przepisy UEFA oraz przepisy belgijskiej federacji piłkarskiej dotyczące wychowanków mogą być niezgodne z prawem unijnym, a konkretnie z art. 45 TFUE, ale jedynie w zakresie, w jakim mają zastosowanie do zawodników, którzy nie wywodzą się z danego klubu. Rzecznik zwrócił uwagę, że obecna definicja wychowanka nie realizuje podstawowego celu jakim miało być szkolenie jak największej liczby zawodników przez kluby krajowe. Rozszerzenie definicji wychowanka również na zawodników wyszkolonych przez inne kluby z danej federacji w żaden sposób nie realizuje zakładanego celu i według mnie z taką opinią Rzecznika należy się zgodzić. W innym wypadku bogatsze kluby które nie prowadziłby szkolenia mogłyby kupować młodych zawodników od innych klubów z tego samego kraju i traktować ich jako swoich wychowanków, co wypacza sens tych przepisów. Należy jednak wskazać, że Rzecznik co do zasadny uznał, że zasadnym jest wyodrębnienie w przepisach piłkarskich kategorii zawodników wychowanków, ale tylko takich którzy rzeczywiście są wyszkoleni przez dany klub.

Jeśli chodzi natomiast o dyskryminacje zawodników, którzy nie są wychowankami danego klubu to uważam, że nie zostanie to uznane za sprzeczne z prawem unijnym ponieważ odgórny cel sportowy i wychowawczy jakim jest szkolenie młodych sportowców przez kluby regionalne (krajowe) nie został co do zasady zakwestionowany przez Rzecznika.

W polskim prawie piłkarskim PZPN może odnaleźć zarówno definicję wychowanka, jak i definicję młodzieżowca, który rzeczywiście ma posiadać obywatelstwo polskie. Natomiast wychowankiem jest młodzieżowiec zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12 i 21 rokiem życia. Z naszymi przepisami w świetle prawa unijnego może rzeczywiście pojawić się problem związany z przypisaniem konkretnego obywatelstwa do tej definicji, bowiem ogranicza ono posiadanie statusu wychowanka polskiego klubu obcokrajowcom, którzy przecież niejednokrotnie przez bardzo długi czas mieszkają i szkolą się w naszym kraju, prawdopodobne jest więc, że w niedalekiej przyszłości polskie przepisy piłkarskie mogą również zostać skonfrontowane z prawem unijnym. Zrozumiały jest też argument, aby jak największa liczba polskich zawodników była szkolona przez polskie kluby, a następnie żeby tacy zawodnicy trafiali do polskiej reprezentacji, dlatego trzeba to umiejętnie pogodzić. Warto zwrócić uwagę, że w opinii Rzecznika Generalnego przepisy o wychowankach nie powinny wykraczać poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia celu, jakim jest szkolenie i rekrutowanie młodych zawodników i tu w świetle przepisów europejskich nie powinno być żadnego rozróżnienia. Jeżeli za sprawą przepisów o wychowankach wszystkie kluby mają obowiązek szkolić zawodników, wówczas może dojść do wzrostu równowagi we współzawodnictwie sportowym, co jest dobre dla całości sportu piłki nożnej.

0
    0
    Twoje zamówienie
    Twój koszyk jest pusty...Powrót do sklepu

    Umów konsultacje online

    W celu otrzymania szczegółowej wyceny konsultacji i ustalenia terminu realizacji zlecenia opisz krótko sprawę (w razie potrzeby załącz posiadane dokumenty)
    Wynagrodzenie za konsultacje zaczyna się od 350 złotych netto + VAT
    W ciągu 24 godzin otrzymasz od mnie informację zwrotną.