Chcesz prowadzić biznes piłkarski za granicą?

Piłka nożna to sport międzynarodowy, dlatego też prowadzenia biznesu piłkarskiego nie można ograniczać do działalności w jednym kraju. Od strony czysto biznesowej oczywistym jest, że przeniesienie biznesu lub jego części do innego kraju, w którym są lepsze warunki prawno-podatkowe do jego prowadzenia daje szerokie możliwości optymalizacyjne.

Z polskiej perspektywy jednym z najlepszych, pod wieloma względami krajów do tego typu optymalizacji wydaje się Republika Czeska.

Co ciekawe, potencjał piłkarski w Czechach jest podobny lub nawet większy od naszego, ale nie funkcjonują tam praktycznie żadne prywatne akademie piłkarskie. Rynek ten jest więc jeszcze na chwilę obecną w pełni otwarty i niezagospodarowany. Sytuacja taka obecnie stwarza duże możliwości na zakładanie w Czechach akademii piłkarskich lub otwieranie tam filii (oddziałów) polskich akademii piłkarskich. Można również zdecydować się na otwieranie tam firm outsourcingowych powiązanych z prowadzeniem biznesu sportowego.

Nadto kraj ten zlokalizowany jest tuż za polską południową granicą, co znacznie ułatwia przemieszczanie się pomiędzy krajami, a tamtejszy język i kultura nie powinny stanowić żadnej bariery w prowadzeniu biznesu.

Jeśli chodzi o czysto biznesowe korzyści prowadzenia biznesu w Republice Czeskiej to opisałem je m.in.: w artykule w gazecie Rzeczpospolita (Prawo i praktyka, 20.11.2014r.), pt.: „Zarejestrowanie spółki w Czechach może się opłacać

Korzyści optymalizacyjne biznesu pojawiają się m.in.: w możliwości płacenia niższych podatków dochodowych, płaceniu niższego podatku od towarów i usług (VAT), sferze zatrudnienia pracowników, czy outsourcingu usług.

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zakupu nowych samochodów z bonifikatą w łącznej wysokości ponad 40% ceny samochodu. Należy wskazać, że zarejestrowana w Czechach spółka, przy zakupie nowego samochodu w Polsce nie płaci VAT.

Ponadto, korzystanie z napraw samochodu, czy zakup benzyny lub oleju napędowego również zwolniony jest z VAT. Amortyzacja takiego samochodu trwa 5 lat. Co więcej, zgodnie z przepisami polskiej ustawy o podatku akcyzowym, podmiot, który nabył nowy samochód w Polsce i rozporządza nim jak właściciel, po przekroczeniu przez ten samochód granicy kraju i zarejestrowaniu samochodu, w tym przypadku w Republice Czeskiej, może wystąpić do naczelnika urzędu celnego, z wnioskiem o zwrot kwoty akcyzy od zakupionego w Polsce samochodu. Oczywiście podmiot taki musi spełnić wszystkie wymagania ustawowe, w tym przedłożyć naczelnikowi urzędu celnego m.in.: dokumenty przewozowe, fakturę zakupową ze wskazaną kwotą akcyzy, specyfikacje dostawy samochodu oraz dokumenty potwierdzające przewiezienie samochodu przez granice państwa, w tym przypadku do Republiki Czeskiej. Co do zasady zwrot zapłaconej przy zakupie samochodu akcyzy następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia takiego wniosku u naczelnika urzędu celnego.

Cała procedura optymalizacji jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, a wielu przedsiębiorców na skutek wystąpienia z wnioskami o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych (zarówno ze strony podmiotów polskich, jak i ze strony podmiotów zagranicznych, np.: spółek czeskich), obecnie posiada już zabezpieczenie prawne przyjętych przez nich rozwiązań.

Ministerstwo Finansów w wydanych już interpretacjach indywidualnych potwierdziło m.in.: że prawidłowa i zgodna z obowiązującymi przepisami jest metoda optymalizacyjna polegająca na zakupie w Polsce nowych (niezarejestrowanych wcześniej w Polsce) samochodów przez spółki czeskie, które to samochody przemieszczane są na terytorium Republiki Czeskiej i tam rejestrowane, a spółki czeskie następnie występują o zwrot akcyzy do polskiego urzędu celnego, po czym dokonują wynajmu długoterminowego takiego samochodu do podmiotu mającego siedzibę w Polsce bez konieczności oddawania kwoty zwróconej akcyzy.

Analogiczne interpretacje indywidualne zostały wydane również w zakresie leasingu operacyjnego samochodów, gdzie spółka czeska jest finansującym, a pomiot mający siedzibą w Polsce korzystającym z samochodu. Ministerstwo Finansów potwierdziło również zgodność z prawem ubiegania się przez spółki czeskie o zwrot kwoty akcyzy od nowych, zakupionych w Polsce samochodów osobowych, które następnie zostały przetransportowane na terytorium Republiki Czeskiej i tam zarejestrowane.

Jak już wskazano, optymalizacja na samochodach z wykorzystaniem spółek czeskich jest tylko jedną z wielu możliwości dalszej optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej. Forma, metoda i zbudowana struktura optymalizacji każdorazowo zależy od potrzeb i efektów jakie chce osiągnąć dany przedsiębiorca.

Niezależnie od opisanych powyżej udogodnień podatkowych w prowadzeniu biznesu w Republice Czeskiej, z dotychczasowej praktyki wynika, że tamtejsze organy podatkowe są znacznie przyjaźniejsze przedsiębiorcy, a przepisy mniej restrykcyjne i nastawione na pomoc oraz wsparcie dla zarejestrowanych w tym kraju firm.

Biorąc te wszystkie korzyści pod uwagę, być może warto zastanowić się nad przeniesieniem całości lub części biznesu piłkarskiego do republiki Czeskiej lub otwarcie tam całkowicie nowej spółki.

Jeśli potrzebujesz pomocy w założeniu biznesu w Republice Czeskiej lub zdobyciu kontaktów biznesowych w tym kraju napisz do nas – biuro@kancelaria-laszczyk.pl

Podobne artykuły