W dniu 30 kwietnia 2016 roku Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował projekt pod nazwą Pro Junior System. Projekt ten ma wejść w życie od sezonu piłkarskiego 2016/2017. Pro Junior System adresowany jest dla klubów Ekstraklasy, I i II ligi, ale przy wprowadzeniu odpowiednich umów prawnych daje on szanse na dodatkowe fundusze również dla klubów piłkarskich z niższych lig oraz dla akademii i szkółek piłkarskich. W jaki sposób pozyskać te fundusze? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

W czym rzecz – otóż od sezonu piłkarskiego 2016/2017 kluby będą nagradzane za udział swoich wychowanków i młodzieżowców w rozgrywkach ligowych i reprezentacyjnych. Punkty w systemie Pro Junior System będą przydzielane według czasu gry i rangi rozgrywek, a drużyny, które zgromadzą najwięcej punktów w danej lidze, otrzymają nagrody finansowe. Warunkiem zaliczenia punktów dla zawodnika jest rozegranie co najmniej 5 meczów i 270 minut gry. Przy podziale nagród finansowych nie będą uczestniczyć kluby, które spadły z ligi.

Łącznie PZPN w sezonie 2016/2017 przeznaczy na nagrody dla klubów, aż 10 milionów złotych. Podział tej kwoty będzie wyglądał w następujący sposób:

  1. 3 Kluby Ekstraklasy z najwyższą punktacją wychowanków i młodzieżowców otrzymają do podziału kwotę 3 milionów złotych (I miejsce w klasyfikacji - 1,4 mln zł, II miejsce w klasyfikacji - 1 mln złotych, III miejsce w klasyfikacji - 600 tyś. złotych),
  2. 5 Klubów I Ligi otrzyma do podziału kwotę 4,5 miliona złotych (I miejsce w klasyfikacji - 1,3 mln zł, II miejsce w klasyfikacji - 1,1 mln złotych, III miejsce w klasyfikacji - 900 tyś. złotych, IV miejsce w klasyfikacji - 700 tyś. złotych i V miejsce w klasyfikacji - 500 tyś. złotych),
  3. 5 Klubów II Ligi otrzyma do podziału kwotę 2,5 miliona złotych (I miejsce w klasyfikacji - 700 tyś. zł, II miejsce w klasyfikacji - 625 tyś. złotych, III miejsce w klasyfikacji - 500 tyś. złotych, IV miejsce w klasyfikacji - 375 tyś. złotych i V miejsce w klasyfikacji - 250 tyś. złotych).

 

Projekt Pro Junior System idzie w prawidłowym kierunku i gratyfikuje finansowo te kluby, które stawiają na wprowadzenie do pierwszej drużyny jak najwięcej wartościowych wychowanków i młodzieżowców. Przy tym, co ważne, nie ma żadnego znaczenia, które miejsce zespół zajmie w lidze, ważne tylko żeby nie spadł z ligi.

Mimo to, że Pro Junior System skierowany jest jedynie do klubów z Ekstraklasy, I i II ligi - to tak jak wspomniałem powyżej - stwarza on również duże możliwości uzyskania dodatkowych funduszy przez kluby z niższych lig oraz akademie i szkółki piłkarskie. W jaki sposób to osiągnąć?

Chodzi mianowicie o zawieranie umów, w których kluby z niższych lig lub akademie i szkółki piłkarskie w przypadku wypożyczenia lub transferu definitywnego młodzieżowca zapewnią sobie dodatkowe wynagrodzenie w przypadku otrzymania przez klub z Ekstraklasy, I lub II ligi gratyfikacji z systemu Pro Junior System. Np.: akademia piłkarskie sprzedaje uzdolnionego zawodnika do klubu I Ligi, a ten jest regularnie wystawiany przez klub w rozgrywkach ligowych, dzięki czemu na koniec sezonu w klasyfikacji Pro Junior System klub ten zajmuje V miejsce i otrzymuje od PZPN kwotę 500 złotych. W umowie transferowej akademia zagwarantowała sobie 25% przyznanej kwoty z Pro Junior System, dzięki czemu na koniec sezonu na konto akademii wpłynie kwota 125.000 złotych. Opisana sytuacja to tylko przykład, ale niewątpliwie projekt Pro Junior System otwiera nowe możliwości biznesowe przed klubami z niższych lig oraz akademiami i szkółkami, które rzeczywiście szkolą wartościowych zawodników. Z drugiej strony - - biorąc pod uwagę roczne budżety klubów z I i II ligi - to właśnie tym klubom powinno najbardziej zależeć żeby ściągać do siebie, coraz więcej wartościowych zawodników i regularnie wystawiać ich w rozgrywkach ligowych. Dodatkowa kwota ma poziomie 1,3 miliona złotych dla klubu z I ligi, czy dodatkowa kwota 700 tyś. złotych dla klubu z II ligi, jedynie za wystawianie wychowanków lub młodzieżowców powinna być dobrą zachętą do nawiązywania stałej współpracy z innymi klubami oraz akademiami i szkółkami piłkarskimi szkolącymi wartościowych zawodników.

Oczywistym jest, że współpraca pomiędzy klubami oraz akademiami i szkółkami, a w szczególności umowy transferowe (czasowe i definitywne) powinny być odpowiednio zabezpieczone od strony prawnej oraz podatkowej. Umowy takie powinny z jednej strony minimalizować ryzyko braku zapłaty funduszy z systemu Pro Junior System, a z drugiej - odpowiednio zoptymalizować takie przychody.

Prawidłowe zabezpieczenie prawne oraz racjonalna strategia wykorzystania systemu Pro Junior System, pozwoli także, na ujęcie tych funduszy w budżecie na kolejny sezon rozgrywkowy (jako stałego przychodu).

 

Podziel się tym artykułem:

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Print
Zamknij menu