Za nami VI edycja LECH CONFERENCE w Poznaniu, pierwsza w której brałem udział. Konferencja skierowana jest głównie do trenerów piłki nożnej oraz właścicieli akademii piłkarskich, czyli osób które potencjalnie powinny być zainteresowane naszymi usługami doradztwa z zakresu prawa piłkarskiego.

Oprócz prezentacji przygotowanych stricte pod trenerów piłki nożnej, przez takich prelegentów jak: Sam Hurrel z Chelsea FC, Massimiliano Marchio z Juventusu FC, czy przez trenerów z akademii piłkarskiej Lecha Poznań - moje największe zainteresowanie wzbudziły wykłady dyrektora akademii Liverpool FC oraz trenera akademii Schalke 04 Gelsekirchen - Tomasza Wałdocha.

W tych dwóch ostatnich wykładach można było znaleźć kilka wątków dotyczących bliskich mi dziedzin tj.: zarządzania organizacją sportową (klubem lub akademią piłkarską) oraz  stricte prawem piłkarskim. Wyłapałem sporo takich elementów, ale pewnie tylko dlatego, że szukałem w wystąpieniach prelegentów odniesienia właśnie do spraw prawno-organizacyjnych dotyczących akademii piłkarskich i klubów.

Wystąpienie Tomasza Wałdocha uważam za najlepsze tego dnia. Zaprezentował on świetny wykład, w którym poruszył m.in.: tematy organizacji i funkcjonowania akademii piłkarskiej Schalke 04 Gelsekirchen.

Tematy te mają ścisły związek z zagadnieniami, które poruszałem już na Blogu. W swoim wystąpieniu Tomasz Wałdoch zwrócił uwagę na takie ciekawe zagadnienia jak:
 
1) partnerstwo akademii piłkarskiej z lokalnymi klubami piłkarskimi, którego zasady zapewne dokładnie opisane są w umowach o współprace zawierających m.in.: dokładną listę praw i obowiązków każdej ze stron (np.: udział trenerów klubów partnerskich w szkoleniach organizowanych przez klub macierzysty, czy wyszukiwanie zawodników z regionu), o czym wspominał prelegent w swoim wystąpieniu,
 
2) partnerstwo akademii ze szkołami, które regulować powinny pisemne umowy o współprace oraz odrębne umowy zlecenia z trenerami i nauczycielami oddelegowanymi do utrzymywania ścisłych kontaktów w relacji: szkoła-akademia-rodzice,
 
3) wypożyczanie zawodników z akademii (Tomasz Wałdoch wspomniał o rocznikach U23 i U19) do klubów z III i II niemieckiej ligi zawodowej, odbywające się na podstawie umów transferu czasowego, które zapewne opatrzone są dodatkowymi opcjami takimi jak: minimalna liczba występów zawodnika w klubie wypożyczającym, czy możliwość szybszego powrotu zawodnika z wypożyczenia do klubu macierzystego,
 
4) projekt rozbudowy infrastruktury szkoleniowej akademii piłkarskiej, któremu pomóc mogą stosowne umowy sponsorskie oraz umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zawarcie takich umów umożliwia pozyskanie dodatkowych funduszy na inwestycje od pomiotów zewnętrznych, bez udziału własnego akademii, o czym niedawno pisałem na Blogu.
 
Wszystkie te zagadnienia, łącznie z kwestiami odpowiedniej organizacji, funkcjonowania i zarządzania akademiami piłkarskimi - mieszczą się w naszym doradztwie z zakresu prawa piłkarskiego. Zachęcamy do regularnego odwiedzania Bloga, bo jak pokazała VI edycja LECH CONFERENCE odpowiednie funkcjonowanie akademii piłkarskich oraz klubów sportowych zależy również, a może przede wszystkim, od odpowiedniego ułożenia spraw prawno-organizacyjnych.
 
Jak wynika z powyższego podsumowania - oprócz fachowej kadry trenerskiej - to kadra zarządzająca posiadająca dodatkowo wiedzę prawno-organizacyjną powinna stanowić podstawę prawidłowego funkcjonowania każdego profesjonalnego klubu piłkarskiego oraz każdej akademii piłkarskiej.

 

Podziel się tym artykułem:

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Print
Zamknij menu