Jaka jest wysokość Training Compensation należnego polskim klubom?

Czy wiesz, że wysokość Training Compensation za 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych klubach europejskich wynosi 90.000 EURO?

Training Compensation powinno być płatne na rzecz polskich klubów w ciągu 30 dni od dnia rejestracji zawodnika w klubie zagranicznym. Poszczególne kwoty z Training Compensation rozdzielane są na poszczególne kluby polskie według okresów rejestracji zawodnika wskazanych w Paszporcie danego zawodnika.

Jeśli chodzi o wysokość Training Compensation to są to kwoty ustalone przez FIFA ryczałtowo za każdy rok szkolenia zawodnika. Kwoty te różnią się dla poszczególnych federacji piłkarskich oraz konkretnych lig piłkarskich. FIFA wskazuje, że inne są roczne koszty szkolenia zawodnika np.: w Brazylii, a inne w Europie. Inne będą koszty szkolenia zawodnika np.: w III lidze polskiej, a inne w Bundeslidze. FIFA co roku ustala na nowo ryczałtowe koszty szkolenia zawodników i dokonuje podziału poszczególnych lig piłkarskich z całego świata na 4 kategorie, które również różnią się jeśli chodzi o poszczególne światowe federacje tj.: UEFA, AFC, CAF, CONCACAF, CONMEBOL i OFC.

Przykładowo 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych drużynach CONMEBOL wyceniono na ryczałtową kwotę 50.000 USD, dla najsłabszych drużyn na 2000 USD. Dla porównania 1 rok szkolenia zawodnika w najlepszych drużynach europejskich (UEFA) wyceniono na ryczałtową kwotę 90.000 EURO, dla najsłabszych drużyn na 10.000 EURO.

Warto wskazać, że polskie kluby zakwalifikowane są w ramach EUFA do 3 i 4 kategorii pod względem wysokości Training Compensation. Najlepsze kluby europejskie z takich lig jak np.: Anglia, Włochy. Hiszpania, czy Niemcy zakwalifikowane są do najwyższej 1 kategorii.

W polskich realiach obecnie najczęściej zdarza się, że polscy młodzi zawodnicy wyjeżdżają właśnie do takich krajów europejskich jak Anglia, czy Włochy. W takich przypadkach mamy więc do czynienia ze zmianą barw klubowych w ramach Unii Europejskiej, co również ma duże znaczenie przy ustalaniu należnej kwoty Training Compensation.

Za każdy rok szkoleniowy w ramach Unii Europejskiej od 12 do 15 roku życia należna jest rekompensata w wysokości po 10.000 EURO za każdy sezon, w którym zawodnik był zarejestrowany w polskim klubie. Od 16 roku życia w przypadku przejścia zawodnika do najsilniejszych lig europejskich, każdy rok szkoleniowy będzie wyceniony na kwotę 60.000 EURO bądź 50.000 EURO.

Jak łatwo zauważyć kwoty rekompensaty za szkolenie, czy ekwiwalentu zagranicznego Training Compensation, są dużo większe od kwot polskiego ekwiwalentu. Warto więc pilnować, aby kluby zagraniczne regulowały w sposób prawidłowy należności na rzecz polskich klubów, co może w sposób znaczący wpłynąć na rozwój futbolu w naszym kraju.

Podziel się tym artykułem:

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Print
Zamknij menu