Jaką formę prawną funkcjonowania akademii piłkarskiej najlepiej wybrać?

To jedno z najczęstszych pytań, na które tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. W każdym przypadku odpowiedź może być bowiem inna. Dla jednej osoby najlepszą formą prowadzenia akademii może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością np.: z uwagi na możliwość pozyskania kolejnych inwestorów (wspólników), czy z uwagi na duże możliwości restrukturyzacyjne, w tym możliwość łączenia się z innymi spółkami.

Z kolei dla innej osoby najlepsza będzie fundacja np.: z uwagi na możliwość otrzymywania darowizn czy możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od towarów i usług (VAT). Wybór formy prowadzenia akademii piłkarskiej zależy od sporej liczby zmiennych aspektów prawnych i podatkowych, które już na wstępie należy rozważyć i dokładnie przeanalizować.

 

Poza powyżej wymienionymi czynnikami, należy wziąć pod uwagę również takie aspekty jak:

– szybkość zarejestrowania działalności,

– liczba osób potrzebnych do założenia akademii,

– ponoszenie odpowiedzialności za długi akademii,

– możliwości zewnętrznego pozyskiwania środków finansowych,

– możliwości legalnego wypłacania wynagrodzenia z akademii dla jej założyciela itd.

 

Dodatkowo należy brać pod uwagę oczywiście kwestie typowo podatkowe takie jak: podwójne opodatkowanie spółek kapitałowych czy w przypadku fundacji – możliwość uniknięcia zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług (VAT).

W przypadku chęci skorzystania z indywidualnej konsultacji zachęcam do kontaktu – biuro@kancelaria-laszczyk.pl

Podobne artykuły