Coraz większa liczba trenerów piłki nożnej zgłasza się do mnie po pomoc prawną w sprawach prawidłowego uregulowania ich stosunków zatrudnienia z klubami i akademiami piłkarskimi. Prawidłowe uregulowanie zatrudnienia jest sprawą kluczową, mającą przełożenie na inne zagadnienia prawno-podatkowe m.in.: na skuteczność windykacji zaległego wynagrodzenia, czy przyznanie prawa do emerytury za okres pracy w klubie lub akademii piłkarskiej.

Zwiększająca się świadomość prawna osób związanych bezpośrednio z branżą piłkarską, a w konsekwencji coraz częstsze korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej np.: z pomocy radcy prawnego czy doradcy podatkowego, stwarza także duże możliwości do optymalizacji prawno-podatkowej stosunków zatrudnienia. Odpowiednio wdrożona optymalizacja stosunku zatrudnienia daje korzyści finansowe zarówno trenerowi piłki nożnej, jak i klubowi, czy akademii piłkarskiej.

Analizując polski system prawa można przyjąć, że trenerzy piłki nożnej mogą świadczyć swoje usługi na podstawie: umowy o pracę uregulowanej w Kodeksie Pracy, umowy zlecenia uregulowanej w Kodeksie Cywilnym oraz w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (samozatrudnienie) uregulowanej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Dodatkowo, po wprowadzeniu odpowiednich zapisów prawnych, można sobie wyobrazić świadczenie usług trenerskich na podstawie umowy o dzieło, czy przy pomocy np. spółki prawa handlowego, której wspólnikiem (właścicielem) jest trener piłki nożnej.

W kolejnych artykułach zajmę się szczegółowym omówieniem każdej z dopuszczalnych form prawnych świadczenia usług trenerskich.

 

 

Podziel się tym artykułem:

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Print
Zamknij menu