75.000 złotych ekwiwalentu za szkolenie 19-letniego zawodnika?

Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób poprawnie obliczyć wysokość ekwiwalentu na konkretnym przykładzie!

Do 31 grudnia 2018 roku obowiązują jeszcze obecne uregulowania prawne dotyczące obliczania wysokości ekwiwalentów za szkolenie zawodników. Obecne okienko transferowe jest gorącym okresem, w którym duża liczba młodych zawodników zmienia barwy klubowe, co niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zapłaty ekwiwalentów. Coraz częściej pojawią się na tym tle spory prawne, a do mnie zgłasza się spora liczba klubów piłkarskich z zapytaniem jak prawidłowo wyliczyć ekwiwalent na obecnych zasadach.

Ostatnio miałem kazus 19-letniego zawodnika, który zmieniał barwy klubowe do klubu z 1 ligi. Zawodnik urodził się w grudniu 1998 roku i w obecnym klubie dostał ofertę podpisania Kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, którą jednak odrzucił. Kluby toczyły spór co do kwoty należnego ekwiwalentu.

Przy obliczaniu ekwiwalentu należy w pierwszej kolejności ustalić: datę urodzenia zawodnika, kategorię klubu pozyskującego, liczbę sezonów spędzonych w klubie odstępującym oraz status zawodnika tj.: czy jest amatorem czy profesjonalistą.

W opisywanej przeze mnie sprawie zawodnik występował w klubie odstępującym od sezonu 2014/2015, a więc w tym sezonie zawodnik ukończył 16 rok życia. Obecnie zawodnik ma ukończonych 19 lat. Klubem pozyskującym jest klub z 1 ligi, a więc z Kategorii II oraz zawodnik w związku z otrzymaniem oferty podpisania profesjonalnego Kontraktu ma status zawodowca.

Wobec tego należny ekwiwalent od klubu pozyskującego dla klubu odstępującego wyniesie w tym przypadku 75.000 złotych. Ekwiwalent na tym przykładzie obliczamy w następujący sposób:

- za sezon w którym zawodnik ukończył 16 rok życia należy się 10.000 złotych,

- za sezon w którym zawodnik ukończył 17 rok życia należy się 10.000 złotych,

- w sezonie w którym zawodnik ukończył 18 rok życia nastąpiła zmiana kategorii wiekowej, czyli podwyższenie stawek ekwiwalentów, a wobec tego że zawodnik urodził się w miesiącu grudniu to za rundę jesienną stosujemy stawkę ekwiwalentu obowiązującą dla niższej kategorii wiekowej, natomiast za rundę wiosenną stosujemy stawkę ekwiwalentu obowiązującą dla wyższej kategorii wiekowej, co daje nam łącznie 15.000 złotych (5.000 zł + 10.000 zł),

- za sezon w którym zawodnik ukończył 19 rok życia należy się 40.000 złotych.

 

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy regulujące kwoty ekwiwalentów w zupełnie odmienny sposób, o czym pisałem już wcześniej na swoim Blogu.

Podziel się tym artykułem:

Facebook
Google+
Twitter
WhatsApp
LinkedIn
Print
Zamknij menu